ZAHVALA DRŽAVNOG VRHA! Milanoviću smeta slušati Pupovca u Saboru o etničkom čišćenju; Plenković: VRO “Bljesak” bila ključna operacija uoči definitivnog oslobađanja tada okupiranih područja
Vijencima i svijećama kod spomen obilježja “Kristalne kocke vedrine” državni je vrh u ponedjeljak odao počast poginulima u vojno-redarstvenoj operaciji Bljesak, onima bez kojih, kako je rečeno uz zahvalu svim braniteljima, ne bi bilo slobodne Hrvatske kakve uživamo danas.
U Okučanima je obilježena obljetnica vojno-redarstvene operacije Bljesak na kojoj je prisustvovao i predsjednik RH Zoran Milanović koji je rekao: “Hrvatska je platila ogromnu cijenu bez ičije pomoći, a oni koji su se prikazivali kao prijatelji bili su poluzainteresirani promatrači ili opstruktori.”
Osvrnuo se i na posjet srpske premijerke Ane Brnabić i dodao da SNV ne predstavlja Srbe u Hrvatskoj. “Brnabić je glasnogovornica, kurir gospodina Vučića, ona nije kreator. Oni i dalje lupetaju o etničkom čišćenju u Hrvatskoj, genocidu – e, dosta više”, dodao je Milanović, piše N1.
Dodao je da mu smeta slušati Pupovca u Saboru o etničkom čišćenju i da to smeta svakog umjerenog Hrvata. “Ne lupetaj više.”
„Važno je mladim generacijama prenijeti ključne trenutke Domovinskog rata i prisjetiti ih se kao narod i kao društvo jer bez njih ne bi bilo slobodne Hrvatske kakvu uživamo danas“, poručio je danas u Okučanima premijer Plenković.
U Okučanima obilježavamo 28. godišnjicu VRO Bljesak koja je bila ključna za oslobađanje okupiranog dijela zapadne Slavonije. Izražavamo poštovanje svim poginulim, nestalim, umrlim i ranjenim hrvatskim braniteljima bez čije žrtve ne bi bilo slobodne i samostalne Hrvatske. pic.twitter.com/I9sqjJCJa7
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) May 1, 2023
Operacija „Bljesak“, naglasio je hrvatski premijer Andrej Plenković, bila je ključna uoči definitivnog oslobađanja okupiranih područja u operaciji „Oluja“.
„Odlučnost tadašnjeg vodstva i predsjednika Tuđmana, Vlade, Glavnog stožera, svih postrojbi Hrvatske vojske odigrala je presudnu ulogu da se u tako kratkom razdoblju oslobodilo zaista veliko područje“, poručio je premijer Plenković.
Istaknuo je da je toliko godina kasnije važno mladim generacijama prenijeti ključne trenutke Domovinskog rata i prisjetiti ih se kao narod i kao društvo jer bez njih ne bi bilo slobodne Hrvatske kakvu uživamo danas.
Prisjećajući se tih dana, premijer Plenković kazao je kako je bilo fascinantno vidjeti kojom brzinom se odvila cijela operacija Bljesak.
Posebno je izazovno, dodao je, bilo gledati na koji način je tadašnje vodstvo takozvane Krajine odgovorilo bombardiranjem Zagreba, prisjetivši se sedmoro ljudi koje je tada poginulo u centru grada.
„To su bili nevjerojatni trenuci kada se vidjelo da je taj napad znak očaja i slabosti jer je stvoren preduvjet za potpuno oslobađanje tada okupiranih područja“, kazao je.
Kasnije, mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja, već punih 25 godina imamo teritorijalni integritet slobodne i samostalne Hrvatske, dodao je predsjednik Vlade.
Dijalog je jedini način da idemo naprijed u odnosima sa Srbijom
Na novinarsko pitanje, osvrnuo se na jučerašnji razgovor sa srpskom premijerkom Anom Brnabić.
„Dijalog je jedini način da idemo naprijed i dobro je da smo se jučer sastali“, poručio je premijer Plenković koji je gospođu Brnabić primio jučer u Vladi, uoči sastanka skupštine Srpskog narodnog vijeća.
Izrazio je zadovoljstvo što su na tim razgovorima otvorene sve teme, rekavši da su razgovarali i o nestalima i o procesuiranju ratnih zločina i o povratu kulturnih dobara i o uređivanju pitanja granice, ali i o prometnoj i gospodarskoj suradnji te trgovinskoj razmjeni koja je sada na razini 2 milijarde i 800 milijuna eura godišnje.
„Želimo raditi na onome što je lakše da se što brže i učinkovitije normaliziraju odnosi“, kazao je premijer Plenković upozorivši da svaki povišeni ton, svaki incident i svako zaoštravanje retorike usporava politički dijalog ne na par dana, nego na par godina.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, upitan o tome vidi li iskrene namjere Srbije u poboljšanju odnosa, poručio je da Zagreb s pozicije ostvarenih strateških ciljeva – članstva u EU-u, NATO-u i šengenskom prostoru, razgovara s Beogradom.
“Je li to iskreno s njihove strane ili nije, manje je bitno. Mi ostvarujemo svoje strateške ciljeve i interese. Isto tako vodimo računa o Hrvatima koji žive u Srbiji. Svaki dijalog Zagreba i Beograda olakšat će i njihovu poziciju. Nemojmo sada trošiti energiju na ono što je manje bitno. Ovdje se radi o tome da je interes Hrvatske da ima stabilno susjedstvo i susjede koji su proeuropski orijentirani”, rekao je Jandroković novinarima u Okučanima.
Dodao je da Hrvatska nije zaboravila izjave iz Srbije i ponovio da Hrvatska sa Srbijom razgovara s pozicije ostvarenih strateških ciljeva dok je Srbija “još daleko od ostvarivanja svojih”.
Jandroković ne vidi mogućnost skorog ulaska Srbije u EU pošto Beograd tek treba “jasno definirati da oni to žele”.
Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je novinarima da se Srbija “treba aktivno založiti za regionalnu stabilnost i dijalog sa susjedima”.
Nakon polaganja vijenaca kod spomen obilježja “Kristalna kocka vedrine”, pročitana su imena branitelja poginulih u VRO „Bljesak“, njih 51, te povjesnica VRO „Bljesak“.
Molitvu za sve poginule hrvatske branitelje predvodio je vojni ordinarij msgr. Jure Bogdan.
“Bljeskom” su u manje od 32 sata hrvatske snage s oko 7200 vojnika i policajaca oslobodile zapadnu Slavoniju odnosno oko 600 četvornih kilometara hrvatskog teritorija koji je četiri godine bio okupiran. Uspostavljen je nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac te željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.
Uz spomen-obilježje „Kristalna kocka vedrine“ prisjetili su se 51 hrvatskog branitelja, poginulih tijekom izvođenja operacije i umrlih od posljedica ranjavanja. U spomen na njih preletjela su i dva borbena aviona Hrvatskog ratnog zrakoplovstva MiG-21.
Na spomen obilježje prvi vijenac položilo je izaslanstvo obitelji hrvatskih branitelja poginulih u Bljesku i umrlih od posljedica ranjavanja, ratni zapovjednici postrojbi koje su sudjelovali u Bljesku te predstavnici udruga iz Domovinskog rata. Potom je vijnac položio državni vrh – predsjednik Republike, Sabora i Vlade te izaslanstvo županija, općina i gradova.
Po polaganju vijenaca intonirana je hrvatska himna koju je izvela Klapa Sv. Mihovil MUP-a, uslijedilo je čitanje imena poginulih te minuta šutnje. Okučane su preletjeli MIG-ovi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, a nakon čitanja povjesnice o VRO Bljesak uslijedila je i molitva za poginule hrvatske branitelje.
Pri polaganju vijenca u izaslanstvu Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske bili su načelnik Glavnog načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj, zamjenik načelnika Glavnog stožera OSRH general-pukovnik Siniša Jurković, zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general-pukovnik Boris Šerić, zapovjednik Zapovjedništva za potporu general-pukovnik Mladen Fuzul, načelnik Obavještajne uprave Glavnog stožera brigadni general Mijo Validžić, zapovjednik Zapovjedno operativnog središta Glavnog stožera OSRH brigadni general Ivan Turkalj, načelnik Stožera – zamjenik zapovjednika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadir Marinko Galović, zapovjednik Zapovjedništva specijalnih snaga brigadir Ivan Miloš te savjetnik Predsjednika za obranu Ivica Olujić, posebni savjetnik Predsjednika za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković, pobočnik Predsjednika Republike brigadir Vlado Čulina i časnik za operativnu potporu Kabineta za obranu i nacionalnu sigurnost Ureda predsjednika brigadir Ivica Kranjčević.
Izvor/ Hina/ N1/ Vlada RH/ Ured predsjednika RH/ Foto: Ured predsjednika/ VRH