U Međugorju s ponosom nose hrvatsku zastavu, a kod nas?

U Međugorju s ponosom nose hrvatsku zastavu, a kod nas?

U Nedjelju se obilježila 42. godišnjica ukazanja Majke Božje, Kraljice Mira u Međugorju. Na tisuće i tisuće vjernika pohodile su u Međugorje, a mnoštvo vjernika stiglo je iz svih krajeva svijeta. Ovo nam je savršen povod da ukažem i na ono što su poneki mediji i propustili. Naime, na Brdu ukazanja dvoje domoljuba istaknuli su hrvatsku zastavu s prvim bijelim poljem u želji za slobodu i ravnopravnost hrvatskog naroda.

Svako malo u Hrvatskoj se netko sjeti pa želi zabraniti povijesnu hrvatsku zastavu, s prvim bijelim poljem. A baš takva zastava s bijelim poljem svečano je bila podignuta 20. lipnja 1990. pred Hrvatskim saborom. Tada su se svi Hrvati, i ispred malih ekrana, radovali ovom činu, kojeg su čekali godinama, jer je jugoslavenski barjak s krvavom zvijezdom petokrakom otišao u ropotarnicu.

Zastavu s bijelim poljem tada je osobno podigao prvi hrvatski predsjednik i utemeljitelj RH dr. Franjo Tuđman.

Ali, 30 godina nakon ovog svečanog čina već se malo tko sjeća ove zastave. Neki idu tako daleko da je uspoređuju s ustaškom, kao što i pozdrav „Za dom spremni“ iz hrvatskog obrambenog Domovinskog rata uspoređuju s onim iz NDH-a.

I tako, dok hrvatski domoljubi u državi za koju su se borili i koju su u krvi stvorili imaju velikih problema s hrvatskom zastavom s prvim bijelim poljem, u srcu Međugorja (BiH) čak se s njome, kao Krešo Šutalo iz Požege i Božidar Bebek iz Zagreba, bez problema mogu slikati, te je i s ponosom nositi ovim krajem. Molitva, pjesma i domoljublje, bila je to povijesna slika Međugorja u nedjelju. Božidar Bebek je koliko znamo i sin političkog zatvorenika u doba komunizma, stoga ne čudi njegov žar i njegovi koraci očevim stopama za istaknuti povijesnu hrvatsku zastavu. Postoje ljudi koji istinski vjeruju!

Kad hrvatski dužnosnici posjećuju Hrvate od Australije do Kanade među našim iseljenicima uvijek se nalazi i hrvatska zastava s početnim bijelim poljem, bez ikakvih primisli prema Drugom svjetskom ratu, već kao narodno sjećanje na borbu Hrvata. To nekima očito, nažalost, nikako ne odgovara!

Piše: Mladen Pavković/ Foto: Privatna Arhiva Krešo Šutalo

KATEGORIJE
OZNAKE

KOMENTARI