Pele otkopao remetsku istinu! Zašto nema spomenika partizanskim zločinima?
Bagerist Juraj Jurin zvani Pele otkopao je kip anđela kojeg su partizani bacili na ulazi u remetskom svetištu. Za vrijeme uređivanja okoliša u svetištu Gospe Remetske bagerist Juraj Jurin zvani Pele iz mjesta Bačun iz župe Markuševec otkopao je kip bačenoga anđela kojeg su svojim dolaskom 1945. partizani u „rušilačkom duhu“ bacili u šikaru i na taj način željeli zatrti tragove svetišta.
Pogubno za civilizaciju, partizani su željeli uništili i najstarije remetske kipove koji su bili od bijeloga kamena, a postavili su ih pavlini s bijelim habitima pa su ih stoga zvali „beli kipi” ili bijeli kipovi. Valja napomenuti da su 8. svibnja 1945. s mitraljeskim gnijezdom na Vincu, partizani ubijali sve što se kretalo. O tome svjedoči i partizanski komesar VI. ličke Gojko Pandžić u intervju koji je 1985. u Vjesniku dao novinaru Vladimiru Drobnjaku. Dakle mitraljesko gnijezdo je bilo na Vincu, a počinjena su brojna ubojstva nedužnih civila.
Nažalost, lokalne vlasti preskaču povijesnu istinu, jer da im je malo stalo do toga – Remete bi imale obilježje žrtvama partizanskih zločina.
Stara narodna izreka „Svačija gori do zore“ snažnija je od partizanskih zločina i laži. Upravo je tome svjedok Juraj Jurin – Pele. Dok je radio na bageru i ravnao teren otkopao je kip anđela Gabrijela. Otkopao je istinu. „Bio sam presretan kad smo pronašli taj kip kojeg su svojim dolaskom partizanske vlasti bacile i koji je bio zatrpan u gomili zemlje te dobrim dijelom bio oštećen. Taj dio okoliša oko svetišta bio je zapušten, jer u vrijeme komunizma tu se nije smjelo ništa raditi, a posebno su im ti prekrasni kipovi smetali jer su bili vidljivi kad se dolazi s južne i zapadne strane u remetsko svetište. Meni je bila čast kad me pozvao karmelićanin o. Tipurić da mogu raditi na uređenju okoliša u svetištu koje mi je puno značilo od moga djetinjstva do dana današnjega. Crkva mi je uvijek na prvom mjestu i ona me je formirala, usmjeravala, odgajala. Bez Boga se ništa ne može.
Mene je uvijek držala molitva i nogomet, pa i sadašnjim godinama”. Nadimak Pele dobio je zbog svoje nogometne vještine, jer dok je bio u naponu snage s njegovim nogometnim umijećem imali su problema tadašnji vrhunski nogometaši.
Autor: Božidar Bebek