Proruski političari ruše Plenkovića? Djeca doušnika i suradnika bivših udbaša i kosovaca drže Hrvatsku taocem
Od stjecanja neovisnosti 1991. godine Hrvatska se suočavala s brojnim izazovima u nastojanju da se razvije i krene naprijed kao demokratska država. Nažalost, danas, u 2023. godini jedna od najznačajnijih prepreka napretku je utjecaj bivših udbaških i kosovskih doušnika i suradnika, čija su djeca i dalje na pozicijama moći i utjecaja u hrvatskoj politici i društvu. U kojoj mjeri djeca doušnika i suradnika bivših udbaša i kososvaca drže Hrvatsku taocem daje nam uvid u to kako bi država mogla ići naprijed i prevladati to nasljeđe prošlosti da ima volje i hrabrosti. I tu dolazimo do ključnog pitanja: “Odakle taj silan negativan utjecaj na Plenkovićevu vladu i njegova vodstva na Hrvatsku?!”
Naime, utjecaj bivših udbaških i kosovskih doušnika i suradnika na hrvatsku politiku i društvo tema je koja zahtijeva pomnu analizu. Udbu su prvenstveno činili bivši partizani koji su djelovali tijekom Drugog svjetskog rata. Jednu od metastaza Udbe u Hrvatskoj vodi relativno anonimni stariji čovjek, bivši suradnik Udbe, mentor klike proruskih političara, ministara oko Plenkovića. Vrijedno je istaknuti i spomenuti da su nekadašnji neprijatelji postali lojalni suradnici, te da je Udba ili doušnici Udbe isto kao i doušnici Jugoslavenskog KOS-a bili upoznati sa zabrinutošću roditelja emigranata za položaj njihove djece u Hrvatskoj. S druge strane, bivši udbaši iz Bratstva dan-danas teroriziraju hrvatske maloljetnike, kojima su udbaši ubili očeve. Jedan obavještajni stručnjak smatra da su bivši suradnici (doušnici) tajnih službi značajan problem. Hrvatska dijaspora ima ključnu ulogu u donošenju političkih promjena u Hrvatskoj. Svojom sposobnošću da podrži političke pokrete i mobilizira zajednice za djelovanje, dijaspora ima potencijal značajno utjecati na razotkrivanje doušnika bivših Jugoslavenskih službi te je važno da dijaspora nastavi koristiti svoje glasove i resurse kako bi se zalagala za pravedniju i ravnopravniju vladu u Hrvatskoj. U konačnici, uključivanje dijaspore može pomoći u stvaranju demokratičnijeg i pravednijeg političkog sustava u Hrvatskoj, od kojeg će imati koristi svi građani, kako u zemlji tako iu inozemstvu, jer politička previranja u Hrvatskoj u posljednje vrijeme eskaliraju zbog jačanja proruskih političara koji nastoje srušiti aktualnu vladu na čelu s Plenkovićem. Ova situacija izazvala je zabrinutost o implikacijama američkog angažmana u regiji, budući da su Sjedinjene Države ključni saveznik Hrvatske od njezine neovisnosti. U hrvatskoj politici vidljiva je suradnja političkih stranaka sa proruskim suradnicima bivše zločinačke Udbe i Jugoslavenskog KOS-a, koji našu državu drže kao taoca, i samim time postaju svjesni doušnici proruskih suradnika i bivših zločinačkih službi koje imaju veliki utjecaj na rad Plenkovićeve vlade, hrvatsku politiku i društvo.
Vidiljivo je iz aviona da politička previranja u Hrvatskoj u posljednje vrijeme eskaliraju zbog jačanja proruskih političara koji nastoje srušiti aktualnu vladu na čelu s Plenkovićem. Hrvatski premijer Andrej Plenković obnaša dužnost od 2016., vodi Vladu i donosi odluke koje utječu na živote hrvatskih građana. Međutim, njegova dokazano velika mana kao tvrdoglavost u određenim stvarima negativno utječe na dobrobit ljudi. Naime, Plenkovićeva tvrdoglavost negativno se odražava na dobrobit hrvatskih građana, a pred premijerom stoji nekoliko izazova, među kojima i suočavanje s udbaškom prošlošću HDZ-a, posebno tvrdoglavim proruskim partnerima u toj stranci koji su Plenkoviću trn u oku, jer otežavaju i koče napredak prema smislenim rješenjima problema u zemlji svakodnevnim fabriciranim aferama nastojeći srušiti vlast HDZ-a i Plenkovića samoga. Unatoč tim izazovima, Plenković ostaje uporan u svom pristupu koji bi mogao politički loše završiti po njega i dovesti do propuštenih prilika pokazujuči nedostatak predanosti zapadnim partnerima, EU-u i njezinim građanima. Nadalje, njegova nefleksibilnost nanijet će štetu naporima Hrvatske u borbi protiv organiziranog kriminala u svojoj vlastitoj stranci, jer odbija uvesti stroge mjere za borbu protiv te društvene pošasti dovodeći i članove te stranke u opasnost, potkopavajući napore u javnom političkom djelovanju. Stoga plasirana teza proruskih lobista da je pod Plenkovićevim vodstvom politička korupcija uzela maha u Hrvatskoj, s malo ili nimalo napora u borbi protiv nje prolazi i zadržava se u hrvatskoj javnosti..
Ova situacija izazvala je zabrinutost o mogućim implikacijama američkog angažmana u našoj regiji, budući da su Sjedinjene Države ključni saveznik Hrvatske od njezine neovisnosti. Plenkovićevom otkriću političke agresije na Hrvatsku potpomognutim proruskim akterima u Hrvatskoj koji pozivaju na sve veću prorusku prisutnost u regiji potrebno je što hitnije satrati i stati na kraj njihovom djelovanja. Sjetimo se da je bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ustvrdila da su Rusi vodili “hibridne akcije tijekom predizborne kampanje” 2020. godine, kada je izgubila od Milanovića. Uspon proruskih političara u opoziciji Plenkovićevoj vladi mogao bi imati potencijalne negativne posljedice za hrvatski narod. Stoga je važno nastaviti pratiti situaciju u Hrvatskoj i njezin potencijalni utjecaj na globalnu politiku, jer trenutna politička situacija u Hrvatskoj je zabrinjavajuća, a proruski političari ustaju u opoziciju vladi premijera Plenkovića. Za Sjedinjene Države ključno je zaštititi Plenkovića i njegovu vladu u ovom turbulentnom vremenu jer bi uspon proruskih političara mogao imati značajne implikacije na odnos Hrvatske sa Zapadom i njezin položaj u međunarodnoj zajednici. Ova situacija naglašava važnost praćenja i suprotstavljanja ruskom utjecaju u europskoj politici, kao i potrebu za kontinuiranim naporima za jačanje demokratskih institucija i promicanje stabilnosti u regiji. Ključno je ostati oprezan i proaktivan u obrani od prijetnji demokraciji i međunarodnoj stabilnosti.
Građani Hrvatske nesvjesno su suočeni s opasnim izazova djelovanja proruskih lobista, a Plenkovićev HDZ ih nije riješio i pitanje je može li on to riješiti jer dinamika političke moći proruskih, udbaških i kosovskih doušnika u Hrvatskoj složena je i višestruka. Evidentno je da je prorusko djelovanje na Plenkovićevo vodstvo imalo štetan utjecaj na Hrvatsku. Zemlja je iskusila političku korupciju i nedostatak transparentnosti, loše gospodarsko upravljanje i mjere štednje. Ovi će postupci nažalost dovesti do kritika njegova vodstva unutar njegove stranke i izvan nje pred samu superizbornu godinu, jer vrlo je važno da se riješi proruskih lobista u svojoj vladi i HDZ-u te stvori potrebu da kao lider daje prednost dobrobiti svojih građana, svojih Hrvata i Hrvatica, djelovanjem prema demokratičnijoj i transparentnijoj vlasti. Plenković mora razumijeti, da samo zajedničkim djelovanjem i odlučnošću hrvatski narod može ostvariti političku vlast kakvu zaslužuje.
Tekst i foto: Božidar Bebek/ Totalno HR