Plenkovića u HDZ-u ruši ista ekipa koja je rušila Karamarka?
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) dominantna je snaga u hrvatskoj politici od svog osnutka 1989. Međutim, nedavna unutarnja dinamika unutar stranke dovela je do pada njezinih čelnika, ponajprije Tomislava Karamarka. Sada se, čini se, povijest možda ponavlja, jer se premijer hrvatske Andrej Plenković, aktualni čelnik HDZ-a, suočava sa sličnim izazovom iz vlastite stranke. Samo proanalizirajte dinamiku koja je dovela do Karamarkova svrgavanja, povući paralele s Plenkovićevom trenutnom situacijom i možemo argumentirano raspravljati o potencijalnim implikacijama i ishodima njegovog potencijalnog svrgavanja.
HDZ je dugo bio mučen unutarnjim borbama za moć i frakcionaštvom. Te su podjele sve više dolazile do izražaja tijekom Karamarkova vodstva. Različite frakcije unutar stranke borile su se za kontrolu i utjecaj, što je dovelo do fragmentiranog i nestabilnog političkog okruženja. Za što nije kriv Karamarko već čopor gladnih vukova opijeni moći unutar te stranke. To je sve Karamarko politički platio glavom.
Politički krajolik u HDZ-u često je obilježen unutarstranačkim protivljenjem, jer se od uvijek čelnici HDZ-a suočavaju s izazovima iz svojih redova. U slučaju hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, njegovo je vodstvo naišlo na otpor pojedinih frakcija unutar njegove stranke. Možemo ulazit u neke dubioze ili analizirati unutarstranačke protivnike svima dobro znane s kojima se Plenković trenutačno suočava, ili procijeniti potencijalnu prijetnju njegovom vodstvu i raspravljati o strategijama za suočavanje s tim protivnicima. To bi bilo pametnije.
Jedan od ključnih unutarstranačkih protivnika Plenkovićevu vodstvu je navodna famozna konzervativna frakcija unutar njegove stranke. Ovu frakciju vode članovi koji se drže više tradicionalističke i nacionalističke političke ideologije. Što nije nepoželjno. Samo njihovi motivi su drugačiji. Odavno smo ih detektirali kada su bili kritični prema Plenkovićevom centrističkom pristupu i njegovoj spremnosti na kompromis s drugim političkim strankama. Ovi protivnici zagovaraju tvrđe stajalište o pitanjima kao što su imigracija i nacionalni suverenitet. Vodeči nas u davnu prošlost drugog svjetskog rata. Ma pobogu odveli bi nas i u 923. godinu da se njih pita. Al, hvalim te Bože. Njih se ne pita! Drugu skupinu unutarstranačkih protivnika čine liberalniji članovi unutar Plenkovićeve stranke. Ovi su članovi bili kritični prema njegovoj konzervativnoj politici i zalagali su se za progresivniji program. I kako onda udovoljiti u toj stranci, kad oni sami ne znaju tko im glavu nosi.
Oslabiti Plenkovića prije parlamentarnih izbora aferama je cilj unutarstranačke struje u HDZ-u
Unutarstranačko rušilačko kretanje unutar Hrvatske demokratske zajednice postalo je značajan čimbenik uoči parlamentarnih izbora. Ovaj pokret, vođen željom da potkopa aktualnog stranačkog čelnika Andreja Plenkovića, koristio je različite strategije i taktike kako bi oslabio njegovu poziciju unutar stranke i u konačnici utjecao na izborni ishod. Hoćemo li ponovo analizirati motive koji stoje iza unutarstranačkog pokreta, istražiti korištenje skandala kao alata za potkopavanje Plenkovića i raspravljati o implikacijama tih postupaka za HDZ i nadolazeće parlamentarne izbore. Ili ćemo to jednostavno zaustaviti i kazniti u nadolazećoj superizbornoj godini i dati Plenkoviću još jednom vjetar u leđa da se izbori protiv mafijaških nakupina.
“Unutarstranački pokreti i njihovo djelovanje imaju značajne implikacije na HDZ i nadolazeće parlamentarne izbore”
Taj divlji unutarstranački pokret unutar HDZ-a sastoji se od frakcije članova stranke koji su nezadovoljni vodstvom Andreja Plenkovića. Njihovi motivi proizlaze iz ideoloških razlika, borbe za moć i osobnih ambicija. Što nije ni čudno za HDZ ovce kad se dokopaju vlasti. Ta čudnovata frakcija smatra da je Plenkovićev umjereni i centristički pristup odstupio od temeljnih vrijednosti i načela stranke. Oni tvrde da njegovom stilu vodstva nedostaje potrebna samouvjerenost i nacionalistički osjećaj koji su potrebni za održavanje stranačke baze i pobjedu na izborima. Kako bi oslabio Plenkovićevu poziciju unutar stranke, unutarstranački pokret koristio je različite strategije i taktike. To uključuje osporavanje njegovih odluka i politika unutar stranačkih sastanaka, organiziranje unutarstranačkih rasprava i rasprava kako bi se istaknule ideološke razlike te aktivno traženje podrške od ostalih članova stranke koji dijele njihovo nezadovoljstvo Plenkovićevim vodstvom. Osim toga, unutarstranački pokret nastojao je iskoristiti svaku priliku da javno kritizira Plenkovića i njegovu vladu, dodatno potkopavajući njegov kredibilitet i autoritet unutar stranke i šire javnosti. Sad to čine putem plasirajućih afera koje tresu hrvatsku.
“Ljudi drž te lopova! Vikat ćemo sa prozora”
Jedna od ključnih strategija koju unutarstranački pokret koristi da oslabi Plenkovića je korištenje skandala. Svi ovi skandali često imaju za cilj kaljanje njegovog ugleda i dovođenje u sumnju njegove sposobnosti da učinkovito vodi stranku i državu. Skandali sežu od optužbi za korupciju i nepotizam do zloporabe javnih sredstava i neuspjeha u rješavanju ključnih pitanja koja utječu na zemlju. Utjecaj ovih skandala na javnu percepciju i podršku birača je značajan. Afere stvaraju negativnu sliku o Plenkoviću i HDZ-u, nagrizajući povjerenje javnosti u njihovu sposobnost vladanja. Oni mogu utjecati na neodlučne glasače i čak dovesti do gubitka potpore prethodno lojalnih članova stranke. Mediji tu naravno igraju presudnu ulogu u pojačavanju skandala, dodatno narušavajući Plenkovićev ugled unutar stranke i među biračkim tijelom. No, važno je procijeniti učinkovitost afera u postizanju cilja slabljenja Plenkovića. Iako skandali mogu privremeno naštetiti njegovom ugledu, oni ne jamče nužno njegovu propast. Plenković se pokazao otpornim u suočavanju s takvim kontroverzama, primjenjujući učinkovite strategije upravljanja krizama i odbacujući optužbe kao politički motivirane. Štoviše, skandali mogu imati i neželjene posljedice, poput prikupljanja potpore od onih koji ih doživljavaju kao pokušaje diskreditacije uspješnog lidera.
Piše: Božidar Bebek/ Foto: Ilustracija/ Totalno HR
Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala.