Plenković nezadovoljan puštanjem ratnog zločinca Simatovića, sastao se s Gracielom Gatti Santanom koja je potpisala odluku o puštanju na slobodu

Plenković nezadovoljan puštanjem ratnog zločinca Simatovića, sastao se s Gracielom Gatti Santanom koja je potpisala odluku o puštanju na slobodu

Andrej Plenković nezadovoljan je time što je ratni zločinac Franko Simatović pušten na privremenu slobodu, objavljeno je nakon njegova sastanka s predsjednicom Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove (MRMKS).

Premijer Plenković se danas sastao s Gracielom Gatti Santanom, koja je potpisala odluku o Simatoviću, i zbog toga joj izrazio nezadovoljstvo.

Hrvatski premijer na platformi X objavio je da je s predsjednicom MRMKS-a razgovarao i o statusu hrvatskih državljana koji su na izdržavanju kazni.

Teme su bile i rad MRMKS-a, važnost procesuiranja ratnih zločina u državama jugoistoka Europe i suradnji hrvatskih stručnjaka u vezi procesuiranja ratnih zločina u Ukrajini, objavio je Plenković na platformi X.

Franko (Frenki) Simatović, koji je prije točno tri mjeseca pravomoćno osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, pušten je iz haškog zatvora na slobodu.

Ministarstvo pravosuđa i uprave nakon pravomoćne presude izrazilo je žaljenje što Stanišić i Simatović nisu osuđeni za sve zločine počinjene na hrvatskom teritoriju, od kojih su najteži i najokrutniji bili u Vukovaru i Škabrnji.

Simatović je bio osnivač i zapovjednik srpskih jedinica za specijalne namjene, a smatralo ga se najvažnijim čovjekom režima Slobodana Miloševića koji je na terenu upravljao pobunom u Hrvatskoj.

Ministarstvo hrvatskih branitelja prošli tjedan u petak oštro je osudilo odluku Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove o prijevremenom puštanju na slobodu srpskog ratnog zločinca Franka Simatovića

“Sramotno je što se čekalo dugih 20 godina od uhićenja na izricanje pravomoćne presude ključnoj osobi za osnivanje i naoružavanje srpskih paravojnih postrojba u Hrvatskoj i zapovjedniku srpskih paravojnih postrojbi. I samo tri mjeseca nakon što je osuđen na tek 15 godina, njegovim prijevremenim puštanjem na slobodu ponovno su omalovažene žrtve zvjerskih zločina koje su počinjene pod njegovim zapovijedanjem”, ističe ministarstvo u priopćenju.

Podsjećaju da je Hrvatska nakon presude izrazila nezadovoljstvo što Simatović nije osuđen za sve zločine počinjene na teritoriju Hrvatske, a radi se o najtežim i najokrutnijim zločinima velikosrpskog režima počinjenim u Vukovaru i Škabrnji.

“Najzorniji primjer zlouporabe instituta prijevremenog puštanja na slobodu zbog pozivanja na navodno loše zdravstveno stanje je ratni zločinac Vojislav Šešelj, koji u srpskoj javnosti i danas širi ideje tzv. velike Srbije, promiče velikosrpsku agresiju i sije nove klice mržnje, negirajući počinjene zločine za koje je osuđen i izrugujući se žrtvama svojih zlodjela. Stoga se ne možemo ne zapitati kakve bi posljedice prijevremeno puštanje Simatovića mogle izazvati”, stoji u priopćenju.

Neposredno nakon što smo obilježili Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu, posebno teško nepravdu doživljavaju obitelji koje i danas traže svoje najmilije, kao i sve žrtve velikosrpske agresije.

“Zbog njih i budućih generacija, moramo svi zajedno ustrajati na istini i pravdi koju naše žrtve i Hrvatska zaslužuju”, poručili su u petak iz ministarstva hrvatskih branitelja.

Autor/ Totalno HR/ Izvor/ Hina/ Vlada/ MHB/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Izvor/ VRH

 

KATEGORIJE
OZNAKE

KOMENTARI