Obilježavanje 78. obljetnice Blajburške tragedije i Križnog puta

Obilježavanje 78. obljetnice Blajburške tragedije i Križnog puta

Obilježavanje 78. obljetnice Blajburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda u svibnju 1945. održat će se od petka do nedjelje komemoracijama, misama, molitvom, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Bleiburgu, na Mirogoju i Macelju, te u Radimlji kod Stoca u BiH.

U ime organizatora zamjenik predsjednika Počasnog blajburškog voda (PBV) Milan Kovač rekao je u srijedu na konferenciji za novinare da će se u petak, 12. svibnja, u 18 sati služiti sveta misa u župnoj Crkvi svetog Petra i Pavla u Bleiburgu, koju će predvoditi provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja sa sjedištem u Splitu Marinko Mrše.

Misu će izravno prenositi Laudato TV, Radiotelevizija Herceg-Bosne i Hrvatski katolički radio.

U subotu, 13. svibnja, u 9,30 sati održat će se komemoracija za žrtve Blajburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda kod Središnjeg križa na zagrebačkom Mirogoju, gdje će državno izaslanstvo predvođeno predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem položiti vijence i zapaliti svijeće.

Potom će glavni tajnik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) Krunoslav Novak izmoliti molitvu, a imam Medžlisa Islamske zajednice Zagreb Halid ef. Dolić dovu. Organizator komemoracije je PBV, a HBK suorganizator u liturgijskom dijelu.

Pokrovitelj komemoracije je Hrvatski sabor, a supokrovitelji Hrvatski narodni sabor BiH. HRT, RTV HB i HKR izravno će prenositi komemorativni skup s Mirogoja, rekao je Kovač.

Napomenuo je kako će PBV održati akademiju o temi “Bleiburg i Križni putevi” i okrugli stol o događajima u Austriji vezano uz skidanje hrvatskog grba s početnim bijelim poljem i problema sa zemljištem koje austrijska politika nastoji oduzeti i zabraniti. Kovač vjeruje da austrijsko pravosuđe to neće dopustiti te da će se komemoracije ponovno održavati na Blajburškom polju.

U subotu, 13. svibnja, u 12,15 sati služit će se misa u Crkvi Muke Isusove u Macelju, koju će predvoditi nadbiskup zagrebački i predsjednik HBK-a Dražen Kutleša, rekao je u ime suorganizatora u liturgijskom dijelu glasnogovornik HBK-a Zvonimir Ancić. HRT, RTV HB i HKR izravno će ju prenositi.

Ancić je dodao da će se u nedjelju, 28. svibnja, u 12 sati, pod pokroviteljstvom HNS-a BiH, na Radimlji kod Stoca održati središnja komemoracija u BiH.

Svetu misu predvodit će umirovljeni vrhbosanski pomoćni biskup Pero Sudar. Potom će se položiti vijenci i zapaliti svijeće u ime HNS-a BiH, državnih izaslanstava, PBV-a i braniteljskih udruga.

U hrvatskoj povijesti važan po događajima s kraja II. svjetskog rata, poznatima kao bleiburška tragedija. Početkom svibnja 1945. veći dio oružanih snaga Nezavisne Države Hrvatske (NDH) (domobranske i ustaške postrojbe) počele su se povlačiti prema austrijskoj granici u namjeri da se predaju zapadnim savezničkim snagama. Na tome ih je putu pratilo mnoštvo civilnoga stanovništva, koje je bježalo uglavnom iz straha od dolaska partizanskih jedinica. Smjer njihova kretanja bio je Celje, Slovenj Gradec, Dravograd, slovensko-austrijska granica, Bleiburg, gdje su se trebali predati britanskim snagama. Ispred Bleiburga zaustavila ih je britanska vojska, a uskoro potom opkolile su ih postrojbe Jugoslavenske armije. Pregovore s britanskim generalom Patrickom Scottom o predaji vodili su 15. svibnja u dvorcu Thurn-Valsassina general Ivo Herenčić i pukovnik Danijel Crljen, a ishod im je bio predavanje oružja pred Jugoslavenskom armijom. Po navodnom isteku roka za predaju, jugoslavenska vojska otvorila je vatru po opkoljenim vojnicima i civilima. Otpočela je predaja poraženih snaga s područja jugoslavenske države, među kojima su bili vojnici NDH. Prema izvješćima jugoslavenskih jedinica 15. i 16. svibnja kraj Bleiburga predalo se 95 000 vojnika bez civila. Dio zarobljenika pobijen je blizu Dravograda, Maribora i u drugim slovenskim mjestima. O broju poginulih u bleiburškoj tragediji još se i danas daju različite procjene. Pred preživjelima su bili dugi »marševi smrti«, poznati u literaturi kao križni put.

Autor/ Totalno/ Izvor/ Hina/ Hrvatska povijest/ Foto: Božidar Bebek/ Totalno.hr

KATEGORIJE
OZNAKE

KOMENTARI