MARKER ZA PREPOZNAVANJE HRVATSKE! Premijer Plenković s predstavnicima Viteškoga alkarskog društva Sinj
Hrvatski premijer Andrej Plenković sastao se danas u Banskim dvorima s izaslanstvom Viteškoga alkarskog društva (VAD) Sinj, koje ga je upoznalo s tijekom priprema za 307. Sinjsku alku, a bilo je riječi i o snažnijoj promociji Sinjske alke i afirmaciji izvan granica Hrvatske.
Stipe Jukić, predsjednik VAD-a, zahvalio je predsjedniku Vlade na kontinuiranoj financijskoj potpori u realizaciji projekata važnih za funkcioniranje VAD-a i Muzeja Sinjske alke te ga pozvao na Alku koja će se ove godine održati 7. kolovoza.
Na sastanku je bilo riječi o snažnijoj promociji Sinjske alke i njezinoj dodatnoj afirmaciji izvan granica Hrvatske. Vezano uz daljnju internacionalizaciju Alke, ponovno je aktualiziran projekt predstavljanja Sinjske alke u Versaillesu u Francuskoj.
Predsjednik Vlade zahvalio je izaslanstvu VAD-a na pozivu na ovogodišnju Alku te naglasio kako, s obzirom na suradnju s Francuskom, projekt predstavljanja Sinjske alke u Versaillesu ima veliko simbolično značenje, a usto će omogućiti i veću vidljivost Alke na europskoj i međunarodnoj razini.
Izaslanstvo Viteškog alkarskog društva Sinj upoznalo nas je s pripremama za 307. Sinjsku alku. @VladaRH će nastaviti financijski podržavati Sinjsku alku i projekte VAD-a te se snažnije uključiti u realizaciju projekata internacionalizacije Alke. pic.twitter.com/yvObTrj4Pk
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) June 14, 2022
Istaknuo je da će Vlada i dalje putem resornih ministarstva financijski podržavati Sinjsku alku i projekte VAD-a, kao i to da će se Vlada snažnije uključiti u realizaciju projekata internacionalizacije Sinjske alke.
Uz predsjednika Vlade sastanku je nazočila Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija, Zvonimir Frka–Petešić, predstojnik Ureda predsjednika Vlade, i Tomislav Družak, državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta, priopćeno je iz Vladine službe za odnose s javnošću.
Alka je viteško natjecanje alkara u kojem alkari jašući na konjima gađaju kopljem alku. Alka se održava jedanput godišnje, u nedjelju prve trećine kolovoza, tako da se i Bara i Čoja održe u istom mjesecu. Alka se održava samo u Sinju i samo na stazi zvanoj Alkarsko trkalište, gdje se priređuje sve od svog osnutka.
Hrvatski narod junačke Cetinske krajine porazio je godine 1715. osmanlijsku vojsku, koja je u osvajačkom pohodu pokušala osvojiti Sinjsku tvrđavu, značajno uporište koje Turskom Imperiju osigurava nesmetan prolaz u srce Europe.
Neposredno nakon veličanstvene i slavne pobjede, a potpuno svjestan njezine povijesne veličine, narod Cetinske krajine osnovao je vitešku igru Sinjsku alku kao vječitu uspomenu na junaštvo pradjedova, ali i kao poticaj naraštajima da čuvaju kako ratoborni duh branitelja protiv neprijatelja, tako i natjecanja u plemenitosti, poštenju i radu. Igra je to koja se tijekom višestoljetne tradicije utkala u narod, postala njegov nepobitni činitelj, nositelj narodnog ponosa, nadahnuće i izvorište stvaralaštva u pričama i pjesmama, slikama, skulpturama i skladbama.
U znak priznanja za poticanje domoljublja i očuvanje povijesnih, kulturnih, etnografskih i drugih vrijednosti, Sinjska alka je po međunarodnim mjerilima proglašena pokretnim spomenikom kulture najviše kategorije godine 1979.
Izvor/ Vlada/ Alka.hr/ Foto: PRESS VLADA RH