Kako hakeri, Arnold Schwarzenegger i State Department pokušavaju probiti Putinovu digitalnu željeznu zavjesu?

Kako hakeri, Arnold Schwarzenegger i State Department pokušavaju probiti Putinovu digitalnu željeznu zavjesu?

Informacijska kampanja o ruskoj invaziji na Ukrajinu u punom je jeku dok široki krugovi likova – od američkog State Departmenta preko ukrajinskih hakera do Arnolda Schwarzeneggera – pokušava zaobići ruske cenzore kako bi ruskim građanima donijeli istinu o ratu u Ukrajini .

Napori odražavaju radijske emisije iz doba Hladnog rata u Sovjetskom Savezu, ali aplikacije za razmjenu poruka i drugi besplatni digitalni alati znače da niz autsajdera, od digitalnih aktivista do Schwarzeneggera, holivudske ikone koja je u četvrtak objavila video obraćajući se Rusima, može lakše pridružiti se kampanji.

State Department je četiri dana nakon rata u Ukrajini otvorio račun na Telegramu, aplikaciji za razmjenu poruka popularnoj među Rusima, jer je postalo jasno da Washington propušta priliku za interakciju s Rusima, rekao je visoki dužnosnik odjela za CNN.

Niz postova na računu na ruskom jeziku pojačalo je osude američkog predsjednika Joea Bidena o ratu i upozorilo Ruse na moskovsku propagandnu mašinu.

“Puno prije nego što je Kremlj pokrenuo svoju invaziju na Ukrajinu, pojačao je svoju kampanju dezinformacija i cenzure neovisnih medija i nastavlja to činiti čak i tijekom agresije”, objavio je odjel sa svog Telegram računa u četvrtak.

Ruski angažman s Telegram računom State Departmenta do danas se čini vrlo skromnim – račun je imao 1.911 pretplatnika u petak poslijepodne po moskovskom vremenu, a ukupna populacija zemlje je oko 142 milijuna.

Analitičari kažu da je malo vjerojatno da će se ijedna platforma ili kampanja za razmjenu poruka na značajan način probiti u rusku javnost. Ali cilj koji dijeli niz glumaca koji pokušavaju probiti digitalnu željeznu zavjesu je kumulativno ukinuti rusku javnu potporu ratu i moral ruskih vojnika.

State Department također ima račun na ruskoj platformi za razmjenu poruka VK, postavio je web stranicu za pobijanje ruskih dezinformacija posljednjih tjedana i radio je na tome da američke dužnosnike dovede do platformi za emitiranje na ruskom jeziku, rekao je dužnosnik.

Nije ‘srebrni metak’

“Ništa od toga nije srebrni metak”, rekao je dužnosnik State Departmenta, priznajući strahovit zid cenzure u Rusiji, koji je blokirao pristup Twitteru i Facebooku.

No, neki kritičari sugeriraju da američka vlada mora učiniti više i nastojati oponašati goleme propagandne napore Hladnog rata kada su značajni resursi bili posvećeni prosljeđivanju poruka sovjetskom stanovništvu.

Ruske vlasti uhitile su tisuće ljudi koji su protestirali protiv rata u Ukrajini. Novinar ruske državne televizije koji je u ponedjeljak prekinuo prijenos vijesti uživo držeći natpis “NEMA RATA” priveden je i kažnjen s oko 270 dolara, ali bi se i dalje mogao suočiti s zatvorom.

“Ovo je prava Ahilova peta za Putina”, rekao je za CNN James Clapper, koji je bio direktor nacionalne obavještajne službe predsjednika Baracka Obame. Američka vlada, rekao je, trebala bi koristiti bilo koju dostupnu platformu društvenih medija kako bi ruskim građanima donijela slike mrtvih ruskih vojnika i ratnih zarobljenika.

Nekoliko ruskih ratnih zarobljenika pojavilo se na konferencijama za novinare ukrajinskih vlasti. To bi mogla biti upitna praksa prema Ženevskoj konvenciji, koja zabranjuje državama da uzrokuju nepotrebno poniženje ratnih zarobljenika.

“Ovakve stvari su pogodne za tajnu akciju američke vlade”, rekao je Clapper. “I vjerujem i nadam se da radimo nešto u tom smislu.”

Američka obavještajna zajednica pomno prati javno mnijenje u Rusiji, ali nije jasno planira li se u tijeku bilo kakav oblik tajnih informacijskih operacija.

“Gledamo što se događa u Rusiji”, rekao je jedan zapadni izvor upoznat s obavještajnim službama, koji je dodao da još nije jasno je li javno mnijenje za ili protiv rata.

Postoje manje sumnjivi načini podrške slobodnom protoku informacija u Rusiju.

Alina Polyakova, predsjednica neprofitnog Centra za analizu europske politike, rekla je da je Telegram račun State Departmenta “korak u pravom smjeru, ali iskreno nije dovoljno kreativan”.

Čini se da Rusi danas ne vjeruju zapadnim medijima ili državnim dužnosnicima kao izvorima informacija kao što su to činili u danima hladnog rata, rekla je Polyakova, koja je odrasla u Kijevu 1980-ih.

“Stvarno moramo biti kreativniji u razmišljanju tko su pravi glasnici”, dodala je, ukazujući na brojne novinare koji su pobjegli iz Rusije posljednjih tjedana dok je Kremlj kriminalizirao neovisno izvještavanje o ratu u Ukrajini.

Zapadne vlade i filantropske organizacije sada imaju “ogromnu priliku” da podrže te novinare jer će vjerojatno nastaviti izvještavati iz inozemstva i povezivati ​​se s ruskom publikom koja im vjeruje, rekla je Polyakova.

‘Trebali bismo im donijeti prave vijesti’

Dok State Department šalje pažljivo sročene poruke ruskim građanima, labava skupina hakera dobrovoljaca iz Ukrajine i inozemstva se više sukobljava.

Takozvana ukrajinska IT vojska, koju Kijev aktivno potiče, pokušala je hakirati ruske novinske stranice i objaviti informacije o ruskim žrtvama u Ukrajini, kaže Yegor Aushev, ukrajinski izvršni direktor za kibernetičku sigurnost koji je rekao da je pomogao organizirati hakerski kolektiv u ime ukrajinskog ministarstva obrane.

Ruski građani “ne znaju puno o tome što se ovdje događa”, rekao je Aushev telefonom iz Ukrajine. “Zato smo odlučili da jedna od najvažnijih meta budu mediji. Trebamo im donijeti prave vijesti.”

Ali za dosezanje ruske publike nije potrebno provaliti u računalo. Amerikanci su među mnogim ljudima koji su slali SMS poruke Rusima koristeći web stranicu koju je napravila međunarodna skupina programera dobrovoljaca poznata kao Squad303.

Stacey McCue, medicinska sestra s Floride, poslala je otprilike 100 tekstualnih poruka i stotine e-mailova Rusima koristeći tu platformu. Svojim je glasom počela personalizirati poruke, rekavši da je Moskva lagala svoje građane i da je rat ubijao civile.

Do sada je McCue dobio samo tri odgovora: “F— off”, “Krim je naš” i jedan odgovor koji prijeti da će “proslijediti vašu poruku nadležnim tijelima! Prestanite s takvim pozivima!”

Neprijateljski odgovori nisu odvratili McCue.

“Mislim da je bolje biti proaktivan, zauzeti stav, čak i ako je mala stvar pokušati utjecati na cjelokupnu situaciju”, rekla je.

Više istaknutih Amerikanaca pridružuje se tom cilju.

Schwarzenegger, zvijezda “Terminatora” i bivši guverner Kalifornije, obratio se “ruskom narodu” u videu s ruskim titlovima koji je u četvrtak objavio svojim 5 milijuna pratitelja na Twitteru i više od 19.000 pretplatnika Telegrama.

“Nadam se da ćete mi dopustiti da vam kažem istinu o ratu u Ukrajini i onome što se tamo događa”, rekao je Schwarzenegger prije nego što je opisao rusko bombardiranje ukrajinskog rodilišta.

Izvor blizak Schwarzeneggeru rekao je za CNN da je bivši bodybuilder, glumac sam napravio video i da ga američka vlada nije zamolila.

Ali Telegram račun State Departmenta nije gubio vrijeme na dijeljenje videa, a drugi u informacijskom ekosustavu slijedili su ga.

Blake Ferrell, vodoinstalater iz Indiane, rekao je da je poslao Schwarzeneggerov video nekolicini Rusa na Telegramu, a fotografije glumčevog govora drugim Rusima putem platforme za slanje poruka Squad303.

Ferrell još nije dobio nikakve odgovore, ali želi nastaviti pokušavati doći do ruske publike.

“Za mene je uzbuđenje što zapravo dolazim do druge osobe”, rekao je.

Katie Bo Lillis i Dana Bash s CNN-a dale su svoj doprinos izvješćivanju.

Izvor/ CNN/ Foto: Ilutracija

KATEGORIJE
OZNAKE

KOMENTARI