Ekskluzivno: Istraga FBI-a utvrdila je da bi oprema kineske proizvodnje Huawei mogla poremetiti komunikaciju američkog nuklearnog arsenala
Na papiru je to izgledalo kao fantastičan posao. Godine 2017. kineska vlada ponudila je potrošiti 100 milijuna dolara za izgradnju kitnjastog kineskog vrta u Nacionalnom arboretumu u Washingtonu DC. Zajedno s hramovima, paviljonima i bijelom pagodom od 70 stopa, projekt je oduševio lokalne dužnosnike koji su se nadali da će privući tisuće turista svake godine, piše CNN.
Ali kada su američki protuobavještajni dužnosnici počeli kopati po detaljima, otkrili su brojne crvene zastavice. Pagoda bi, primijetili su, bila strateški postavljena na jednu od najviših točaka u Washingtonu DC, samo tri milje od američkog Kapitola, savršeno mjesto za prikupljanje obavještajnih signala, rekli su CNN-u više izvora upoznati s ovom epizodom.
Također je zabrinjavajuće to što su kineski dužnosnici željeli izgraditi pagodu s materijalima koji su poslani u SAD u diplomatskim poštama, a koje službenici američke carine ne smiju pregledavati, rekli su izvori.
Savezni dužnosnici tiho su obustavili projekt prije nego što je izgradnja počela.
Otkazani vrt dio je bjesomučne protuobavještajne aktivnosti FBI-a i drugih saveznih agencija usmjerenih na ono što američki sigurnosni dužnosnici kažu da je dramatična eskalacija kineske špijunaže na tlu SAD-a tijekom proteklog desetljeća.
Najmanje od 2017. savezni dužnosnici istraživali su kupnju kineskog zemljišta u blizini kritične infrastrukture, zatvorili regionalni konzulat visokog profila za koji američka vlada vjeruje da je leglo kineskih špijuna i osujetili ono što su smatrali jasnim pokušajima postavljanja prislušnih uređaja u blizini osjetljivih vojne i državne objekte.
Među najalarmantnijim stvarima koje je FBI otkrio odnosi se na Huaweijevu opremu kineske proizvodnje na mobilnim tornjevima u blizini američkih vojnih baza na ruralnom Srednjem zapadu. Prema više izvora upoznatih s tim pitanjem, FBI je utvrdio da je oprema sposobna uhvatiti i poremetiti visoko ograničene komunikacije Ministarstva obrane, uključujući one koje koristi Strateško zapovjedništvo SAD-a, koje nadzire nuklearno oružje u zemlji.
Iako je široka zabrinutost oko Huawei opreme u blizini američkih vojnih postrojenja dobro poznata, postojanje ove istrage i njezini nalazi nikada nisu objavljeni. Njegovo podrijetlo seže barem do Obamine administracije. To je za CNN opisalo više od desetak izvora, uključujući sadašnje i bivše dužnosnike nacionalne sigurnosti, a svi su govorili pod uvjetom anonimnosti jer nisu bili ovlašteni javno govoriti.
Nije jasno je li obavještajna zajednica utvrdila jesu li neki podaci stvarno presretnuti i poslani natrag u Peking s ovih tornjeva. Izvori upoznati s problemom kažu da je s tehničkog stajališta nevjerojatno teško dokazati da je određeni paket podataka ukraden i poslan u inozemstvo.
Kineska vlada snažno negira bilo kakve pokušaje špijuniranja SAD-a. Huawei je u izjavi za CNN također zanijekao da njegova oprema može raditi u bilo kojem komunikacijskom spektru dodijeljenom Ministarstvu obrane.
Ali višestruki izvori upoznati s istragom kažu za CNN da nema sumnje da Huaweijeva oprema ima sposobnost presresti ne samo komercijalni mobilni promet nego i visoko ograničene zračne valove koje koristi vojska i poremetiti kritične komunikacije američkog Strateškog zapovjedništva, dajući kineskoj vladi potencijal prozor u američki nuklearni arsenal.
“Ovo zadire u neke od najosjetljivijih stvari koje radimo”, rekao je jedan bivši dužnosnik FBI-a upoznat s istragom. “To bi utjecalo na našu sposobnost esencijalnog zapovijedanja i kontrole s nuklearnom trijadom. “To ide u kategoriju ‘BFD’.”
“Ako je moguće da se to poremeti, onda je to jako loš dan”, dodala je ova osoba.
Pretvaranje golubova u jastrebove
Bivši dužnosnici opisali su nalaze sonde kao prijelomni trenutak. Istraga je bila toliko tajna da neki visoki političari u Bijeloj kući i drugdje u vladi nisu bili obaviješteni o njenom postojanju sve do 2019., prema dva izvora upoznata s tim pitanjem.
Te je jeseni Savezna komisija za komunikacije pokrenula pravilo kojim se malim telekomima učinkovito zabranjuje korištenje Huaweija i nekoliko drugih marki kineske opreme. “Postojanje istrage na najvišim razinama neke je golubove pretvorilo u jastrebove”, rekao je jedan bivši američki dužnosnik.
Godine 2020. Kongres je odobrio 1,9 milijardi dolara za uklanjanje mobilne tehnologije Huawei i ZTE kineske proizvodnje u širokim dijelovima ruralne Amerike.
Ali dvije godine kasnije ništa od te opreme nije uklonjeno, a ruralne telekomunikacijske tvrtke još uvijek čekaju savezni novac za naknadu. FCC je primio zahtjeve za uklanjanje oko 24.000 komada komunikacijske opreme kineske proizvodnje, ali prema ažuriranju Komisije od 15. srpnja, nedostaje više od 3 milijarde dolara novca potrebnog za nadoknadu troškova svim tvrtkama koje ispunjavaju uvjete.
U nedostatku više novca od Kongresa, FCC kaže da planira početi nadoknađivati odobrenim tvrtkama oko 40 posto troškova uklanjanja Huawei opreme. FCC nije precizirao vremenski okvir kada će novac biti isplaćen.
Krajem 2020., Ministarstvo pravosuđa uputilo je svoju zabrinutost za nacionalnu sigurnost u vezi s Huaweijevom opremom Ministarstvu trgovine i dalo informacije o tome gdje se oprema nalazi u SAD-u, rekao je CNN-u bivši viši američki dužnosnik za provođenje zakona.
Nakon što je Bidenova administracija preuzela dužnost 2021., Ministarstvo trgovine pokrenulo je vlastitu istragu protiv Huaweia kako bi utvrdilo jesu li potrebne hitnije mjere za izbacivanje kineskog pružatelja tehnologije iz američkih telekomunikacijskih mreža, rekao je bivši službenik za provedbu zakona i sadašnji visoki američki dužnosnik .
Ta je istraga napredovala sporo i još je u tijeku, rekao je sadašnji američki dužnosnik. Među zabrinutostima koje su primijetili dužnosnici za nacionalnu sigurnost bilo je to da bi kineska vlada mogla iskoristiti vanjsku komunikaciju s Huaweijevom opremom do koje dolazi prilikom ažuriranja softvera.
Ovisno o tome što Ministarstvo trgovine otkrije, američki telekom operateri mogli bi biti prisiljeni brzo ukloniti Huaweijevu opremu ili se suočiti s novčanim ili drugim kaznama.
Reuters je prvi izvijestio o postojanju istrage Ministarstva trgovine.
“Ne možemo potvrditi niti zanijekati istrage koje su u tijeku, ali predani smo osiguravanju naše informacijske i komunikacijske tehnologije i lanca opskrbe uslugama. Zaštita sigurnosti osoba u SAD-u od zlonamjernog prikupljanja informacija ključna je za zaštitu našeg gospodarstva i nacionalne sigurnosti”, rekao je glasnogovornik Ministarstva trgovine.
Dužnosnici američke protuobavještajne službe nedavno su kao prioritet postavili objavljivanje prijetnji iz Kine.
Ovaj je mjesec američki Nacionalni protuobavještajni i sigurnosni centar izdao upozorenje američkim tvrtkama te lokalnim i državnim vlastima o, kako kaže, prikrivenim naporima Kine da ih manipulira kako bi utjecali na američku politiku.
Direktor FBI-a Christopher Wray upravo je otputovao u London na zajednički sastanak s najvišim britanskim dužnosnicima za provođenje zakona kako bi skrenuo pozornost na kineske prijetnje.
U ekskluzivnom intervjuu za CNN, Wray je rekao da FBI svakih 12 sati otvara novu kinesku protuobavještajnu istragu.
“To je vjerojatno oko 2000 istraga”, rekao je Wray. “A to čak i ne govorimo o njihovoj kibernetičkoj krađi, gdje imaju veći program hakiranja nego bilo koja druga velika nacija zajedno, i ukrali su više osobnih i korporativnih podataka Amerikanaca nego sve nacije zajedno.”
Upitan zašto je nakon godina zabrinutosti za nacionalnu sigurnost iznesenih zbog Huaweija, oprema još uvijek uglavnom postavljena na vrhovima mobilnih tornjeva u blizini američkih vojnih baza, Wray je rekao: “Zabrinuti smo da dopustimo bilo kojoj tvrtki koja je dužna nacionalnoj državi da ne pridržavati se i dijeliti naše vrijednosti, dajući toj tvrtki mogućnost da se ukopa u našu telekomunikacijsku infrastrukturu.”
Napomenuo je da je DOJ 2020. optužio Huawei za zavjeru iznuđivanja i zavjeru za krađu poslovnih tajni.
“I mislim da je to vjerojatno sve što mogu reći o ovoj temi”, rekao je Wray.
Kritičari vide ksenofobičnu pretjerivanje
Unatoč oštrim razgovorima, odbijanje američke vlade da pruži dokaze koji podupiru svoje tvrdnje da Huawei tehnologija predstavlja rizik za nacionalnu sigurnost SAD-a navelo je neke kritičare da je optuže za ksenofobno pretjerivanje. Nedostatak zadivljujućeg oružja također postavlja pitanja mogu li američki dužnosnici odvojiti legitimna kineska ulaganja od špijunaže.
“Svi naši proizvodi uvezeni u SAD testirani su i certificirani od strane FCC-a prije nego što su tamo postavljeni”, rekao je Huawei u svojoj izjavi za CNN. “Naša oprema radi samo na spektru koji je FCC dodijelio za komercijalnu upotrebu. To znači da ne može pristupiti niti jednom spektru dodijeljenom DOD-u.”
“Više od 30 godina Huawei održava dokazanu evidenciju u kibernetičkoj sigurnosti i nikada nismo bili uključeni ni u jedan zlonamjerni incident u kibernetičkoj sigurnosti”, stoji u priopćenju.
U svojoj revnosti da nanjuši dokaze o kineskom špijuniranju, kritičari tvrde da su federalci bacili preširoku mrežu – posebice što se tiče akademskih institucija. U jednom nedavnom slučaju visokog profila, savezni sudac oslobodio je bivšeg profesora inženjerstva na Sveučilištu Tennessee kojeg je Ministarstvo pravosuđa procesuiralo u okviru svoje takozvane Kineske inicijative koja cilja na kinesko špijuniranje, tvrdeći da “nije bilo dokaza da je [profesor] ikada surađivao s kineskim sveučilištem u provođenju istraživanja koje je financirala NASA.” A 20. siječnja, Ministarstvo pravosuđa odustalo je od zasebnog slučaja protiv profesora MIT-a optuženog za skrivanje svojih veza s Kinom, rekavši da više ne može dokazati svoj slučaj. U veljači je Bidenova administracija u potpunosti zatvorila Kinesku inicijativu.
Suzdržanost savezne vlade u više administracija da navede detalje o tome što zna navela je neke kritičare da optuže vladu da juri za duhovima.
“Sve se zapravo svodi na: tretirate li Kinu kao neutralnog aktera – jer ako tretirate Kinu kao neutralnog aktera, onda da, ovo izgleda ludo, da postoji neka zavjera iza svakog stabla”, rekla je Anna Puglisi, viša suradnica u Centar za sigurnost i nove tehnologije Sveučilišta Georgetown. “Međutim, Kina nam je svojom politikom i djelovanjem pokazala da nije neutralan akter.”
Kineska tehnologija u središtu Amerike
Još u vrijeme Obamine administracije, agenti FBI-a pratili su uznemirujući uzorak duž dionica Interstate25 u Coloradu i Montani, te na arterijama prema Nebraski. Koridor s velikim prometom povezuje neka od najtajnovitijih vojnih postrojenja u SAD-u, uključujući arhipelag silosa za nuklearne projektile.
Godinama su mali, ruralni pružatelji usluga telekomunikacija instalirali jeftinije usmjerivače kineske proizvodnje i drugu tehnologiju na vrhove mobilnih tornjeva uz I-25 i drugdje u regiji. U velikom dijelu ovih rijetko naseljenih dijelova zapada, ovi manji operateri jedina su opcija za pokrivenost mobilnom mrežom. Mnogi od njih obratili su se Huaweiju za jeftiniju, pouzdanu opremu.
Počevši od kasne 2011. godine, Viaero, najveći regionalni pružatelj usluga na tom području, potpisao je ugovor s Huaweijem za isporuku opreme za njegovu nadogradnju na 3G. Desetljeće kasnije, ima Huawei tehnologiju instaliranu u cijeloj svojoj floti tornjeva, otprilike 1000 raspoređenih u pet zapadnih država.
Kako se Huaweijeva oprema počela širiti u blizini američkih vojnih baza, federalni istražitelji počeli su to primjećivati, rekli su CNN-u izvori upoznati s tim pitanjem. Posebno je zabrinjavalo to što je Huawei rutinski prodavao jeftinu opremu ruralnim dobavljačima u slučajevima koji su se činili neprofitabilnim za Huawei — ali koji je svoju opremu postavljao u blizini vojnih sredstava.
Savezni istražitelji isprva su počeli “ispitivati [Huawei] manje iz tehničke perspektive, a više iz poslovno/financijskog gledišta”, objasnio je John Lenkart, bivši viši agent FBI-a usredotočen na protuobavještajna pitanja vezana uz Kinu. Dužnosnici su proučavali gdje su prodajni napori Huaweija najviše koncentrirani i tražili su poslove koji “nemaju smisla iz perspektive povrata ulaganja”, rekao je Lenkart.
“Puno [kontraobavještajnih] pitanja otkriveno je na temelju” tih pretraga, rekao je Lenkart.
Samim ispitivanjem Huawei opreme, istražitelji FBI-a utvrdili su da može prepoznati i poremetiti komunikaciju DOD-spektra — iako ju je certificirao FCC, prema izvoru upoznatom s istragom.
“Tehnički nije teško napraviti uređaj koji je u skladu s FCC-om koji sluša frekvencije koje nisu javne, ali zatim tiho čeka neki aktivacijski okidač za slušanje drugih frekvencija”, rekao je Eduardo Rojas, koji vodi laboratorij za radiospektar u Embry-Riddle Aeronauticalu. Sveučilište u Floridi. “Tehnički, to je izvedivo.”
Da bi se dokazalo da uređaj ima tajne sposobnosti, rekao je Rojas, bilo bi potrebno tehničkim stručnjacima da smanje uređaj “na razinu poluvodiča” i “obrnuto naprave dizajn”. Ali, rekao je, može se.
I postoji još jedna velika briga duž I-25, rekli su izvori upoznati s istragom.
Brige o vremenskoj kameri
Oko 2014. Viaero je počeo postavljati nadzorne kamere visoke razlučivosti na svoje tornjeve za prijenos vremena i prometa uživo, što je javna usluga koju dijeli s lokalnim novinskim organizacijama. S desecima kamera postavljenih uz I-25, kamere su pružale 24-7 pogled iz ptičje perspektive na promet i nadolazeće vremenske prilike, čak i dajući unaprijed upozorenje na tornada.
Ali oni su također nenamjerno hvatali kretanje američke vojne opreme i osoblja, dajući Pekingu – ili bilo kome drugome – mogućnost da prati obrazac aktivnosti između niza pažljivo čuvanih vojnih objekata.
Obavještajna zajednica utvrdila je da su javno objavljeni prijenosi uživo gledani i vjerojatno snimljeni iz Kine, prema tri izvora upoznata s tim pitanjem. Dva izvora upućena u istragu u to vrijeme rekla su da dužnosnici vjeruju da je moguće da pekinška obavještajna služba “zadaća” kamerama – hakirati mrežu i kontrolirati kamo su usmjerene. Barem neke od dotičnih kamera radile su na Huawei mrežama.
Izvršni direktor Viaera FrankDiRico rekao je da mu nije palo na pamet da bi kamere mogle biti nacionalni sigurnosni rizik.
“U područjima koja pokrivamo ima mnogo silosa za projektile. Postoji određena vojna prisutnost”, rekao je DiRico u intervjuu iz svog ureda u Coloradu. Ali, rekao je, “nikada mi nije rečeno da uklonim opremu ili da napravim bilo kakve promjene.”
Zapravo, DiRico je prvi put saznao za zabrinutost vlade oko Huawei opreme iz novinskih članaka — ne FBI-a — i kaže da nikada nije bio obaviješten o tome.
DiRico ne dovodi u pitanje inzistiranje vlade da treba ukloniti Huaweijevu opremu, ali je skeptičan da kineske obavještajne službe mogu iskoristiti ili sam Huaweiev hardver ili opremu za kameru.
“Nadziremo našu mrežu prilično dobro”, rekao je DiRico, dodajući da je Viaero preuzeo podršku i održavanje vlastitih mreža od Huaweija ubrzo nakon instalacije. “Osjećamo da imamo prilično dobru ideju ako se događa nešto što je neprimjereno.”
Traženje zemlje u potrazi za kineskim investicijama
Do trenutka kada je istraga I-25 obaviještena Bijelu kuću 2019., službenici protuobavještajne službe počeli su tražiti druga mjesta na kojima bi kineske tvrtke mogle kupovati zemljište ili nuditi izgradnju dijela općinske imovine, poput parka ili stare tvornice, ponekad kao dio aranžmana “grada pobratima”.
U jednom slučaju, dužnosnici su zatvorili ono za što su vjerovali da je rizičan komercijalni posao u blizini vrlo osjetljivih vojnih testnih postrojenja u Utahu, negdje nakon početka istrage I-25, prema jednom bivšem američkom dužnosniku. Vojska ima poligon za testiranje i obuku za hipersonično oružje u Utahu, između ostalog. Izvori su odbili dati više detalja.
Savezni dužnosnici također su bili zabrinuti onim što su izvori opisali kao špijunažu i aktivnosti utjecaja u Houstonu te su 2020. zatvorili tamošnji kineski konzulat.
Bill Evanina, koji je do početka prošle godine vodio Nacionalni protuobavještajni i sigurnosni centar, rekao je za CNN da ponekad može biti teško razlikovati legitimnu poslovnu priliku od špijunaže — dijelom zato što se oboje može dogoditi u isto vrijeme.
“Ono što smo vidjeli je da su legitimne tvrtke koje su tri puta udaljene iz Pekinga kupile [određeni] objekt iz očiglednih logičnih razloga, nesvjesne što [kineski] obavještajni aparat želi na toj parceli [zemljištu]”, rekao je Evanina. “Ono što smo nedavno vidjeli – to je ono što je ispod zemlje.”
“Teži dio je što je to legitiman posao, a koji grad ili mjesto neće htjeti uzeti taj novac za tu zemlju kada samo sjedi tamo i ne radi ništa?” on je dodao.
Kompliciran problem
Nakon što su rezultati istrage I-25 obaviješteni Trumpovu Bijelu kuću 2019., FCC je naredio da telekomunikacijske tvrtke koje primaju savezne subvencije za pružanje mobilnih usluga udaljenim područjima — tvrtke poput Viaera — moraju “potrgati i zamijeniti” svoje Huawei i ZTE oprema.
FCC je od tada rekao da bi trošak mogao biti više nego udvostručen u odnosu na 1,9 milijardi dolara izdvojenih 2020., a u nedostatku dodatnih sredstava Kongresa, agencija planira nadoknaditi tvrtkama samo djelić njihovih troškova.
S obzirom na nevjerojatan strateški rizik, rekao je Lenkart, “rip and replace je vrlo tupa i neučinkovita sanacija.”
DiRico, izvršni direktor Viaera, rekao je da je cijena “rip and replace” astronomska i da ne očekuje da će novac za naknadu biti dovoljan da plati promjenu. Prema FCC-u, očekuje se da će Viaero dobiti manje od polovice sredstava koja mu zapravo pripadaju. Ipak, očekuje da će tijekom sljedeće godine početi uklanjati opremu.
“Teško je i radi se o puno novca”, rekao je DiRico.
Neki bivši dužnosnici protuobavještajne službe izrazili su frustraciju što američka vlada ne daje detaljnije pojedinosti o tome što zna tvrtkama—ili gradovima i državama koji razmatraju kineski prijedlog ulaganja. Vjeruju da ne samo da bi takva vrsta detalja pomogla privatnoj industriji te državnim i lokalnim vlastima da shvate ozbiljnost prijetnje kako je oni vide, nego bi također pomogla u borbi protiv kritika da američka vlada cilja na kineske tvrtke i ljude, a ne na kinesku državu -voditi špijunažu.
“Ova vlada mora učiniti bolji posao da svima da do znanja da je to pitanje Komunističke partije, a ne pitanje kineskog naroda”, rekla je Evanina. “I bit ću prvi koji će reći da se vlada mora potruditi u pogledu razumijevanja da namjere Komunističke partije nisu iste namjere kineskog naroda.”
Sadašnji dužnosnik FBI-a rekao je da ured daje više obrambenih brifinga američkim tvrtkama, akademskim institucijama te državnim i lokalnim vlastima koji uključuju mnogo više detalja nego u prošlosti, ali dužnosnici još uvijek vode tešku bitku.
“Ponekad se osjećam kao da smo spasioci koji izlaze na utopljenika, a oni ne žele našu pomoć”, rekao je sadašnji službenik FBI-a. Ali, ta je osoba rekla: “Mislim da ponekad mi [FBI] kažemo ‘kineska prijetnja’ i uzimamo zdravo za gotovo što sve to znači u našoj glavi. I to znači nešto drugo ljudima kojima to isporučujemo. ”
“Mislim da samo trebamo biti oprezniji u tome kako govorimo o tome i educirati ljude o tome zašto radimo to što radimo.”
U međuvremenu, program “rip and replace” ostao je žestoko kontroverzan.
Neće biti lako, rekao je DiRico. “Noćima ću probdjeti brinući se o tome, ali učinit ćemo što nam se kaže”, dodao je.
Izvor/ CNN/ Foto: F.E. Warren Air Force Base