25. OBLJETNICA! HRVATSKI GENERALSKI ZBOR ODAO POČAST MINISTRU ŠUŠKU Rojs: “Pamtit će ga po svim dobrim djelima, pamtit će ga kao čovjeka od malo riječi i velikih djela”

25. OBLJETNICA! HRVATSKI GENERALSKI ZBOR ODAO POČAST MINISTRU ŠUŠKU Rojs: “Pamtit će ga po svim dobrim djelima, pamtit će ga kao čovjeka od malo riječi i velikih djela”

Izaslanstvo Hrvatskog generalskog zbora položilo je vijenac na grob Gojka Šuška na zagrebačkom Mirogoju povodom 25. obljetnice njegove smrti.

U srijedu 3. svibnja 2023. godine predstavnici Hrvatskog generalskog zbora položili su vijence i zapalili svijeće na njegovu grobu na zagrebačkom Mirogoju.

Gojko Šušak, hrvatski emigrant i političar, rođen je na Širokom Brijegu 16. ožujka 1945. godine, a preminuo je u Zagrebu 3. svibnja 1998. godine. Bio je jedan od najbližih suradnika prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, a po povratku iz Kanade obnašao je značajne dužnosti u Vladi RH, od ministra iseljeništva do ratnog ministra obrane.

Njegovo kratko izvješće “Gospodine predsjedniče, zadatak je izvršen!” postalo je sinonim za sve pobjedničke operacije HV-a tijekom Domovinskog rata.

“Pamtit će ga po svim dobrim djelima, pamtit će ga kao čovjeka od malo riječi i velikih djela. Šuška će se pamtiti kao tvrdog pregovarača (s američkim i drugim stranim dužnosnicima), ali i jamca da će ono što je dogovoreno biti ispunjeno”, rekao je general Ljubo Ćesić Rojs za jutarnji list.

Pamtit će ga se kao čovjeka koji je zaslužan za potpisivanje sporazuma o vojnoj suradnji sa SAD-om i kao čovjeka koji je uspio uvjeriti američke dužnosnike da je Hrvatska sposobna vojno riješiti pitanje okupiranih dijelova zemlje i dobiti podršku SAD-a za takav način okončanja rata. Šušak je iz Washingtona nazvao Antu Gotovinu i mene kako bi nam rekao da se lansira “Zima ‘94.”, vojna akcija koja je bila preduvjet za izvođenje Oluje devet mjeseci poslije. Bez takve američke podrške operacije Bljesak i Oluja ne bi bile moguće – kaže Ćesić Rojs.

Neposredno prije smrti Šušak mu je, kaže, rekao: “Ja sam svoj san dosanjao. Stvorili smo slobodnu i neovisnu državu i ja mogu mirno otputovati. Ali žao mi je što nismo trajno riješili pitanje Hrvata u BiH”.

Ta suza koju je pustio mene će cijeli život progoniti – kaže Ćesić Rojs. Odbacuje tvrdnje da bi Šušak završio u Haagu da nije umro te da će ga povijest pamtiti ne samo po ratnim zaslugama, nego i po njegovoj ulozi u hrvatsko-bošnjačkom ratu u BiH.

“Nikad Šušak ne bi završio u Haagu. A da su on i Tuđman bili živi, u Haggu ne bi završila ni hrvatska ‘šestorka‘. Herceg-Bosna je najbolje što se dogodilo, bez nje ne bi bilo Bosne i Hercegovine. Osim toga, Hrvatska je naoružala Armiju BiH”, kaže Ljubo Ćesić Rojs.

Izaslanstvo Hrvatskog generalskog zbora odalo je počast i prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu.

Misa zadušnica za pokojnog ministra Šuška je održana je u crkvi  Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije, crkvi Hercegovačke franjevačke provincije u Zagrebu, a služio je vojni biskup mons. Jure Bogdan.

Komemorativnim skupom pod sloganom “Čovjek od riječi” obilježena je u srijedu 25. obljetnica smrti ratnog ministra obrane Gojka Šuška koji je dao nemjerljivi doprinos u obrani i uspostavi samostalne i slobodne hrvatske države te povezivanju domovinske i iseljene Hrvatske.

Na komemorativnom skupu u KD Vatroslava Lisinskog sudjelovali su, uz obitelj Gojka Šuška i predstavnike Hrvatskog generalskog zbora, premijer Andrej Plenković, nekoliko ministara, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predstavnici HV-a i sudionici Domovinskog rata, među kojima generali Ante Gotovina i Mladen Markać, te istaknuti članovi HDZ-a iz Hrvatske i BiH.


U ime obitelji na komemoraciji i sjećanju na njezina oca zahvalila je Šuškova kći Katarina Filipović Šušak.

U povodu obilježavanja 25. obljetnice smrti, Hrvatska pošta u srijedu će u optjecaj pustiti prigodnu poštansku marku sa Šuškovim portretom.

Šušak je bio najbliži suradnik prvog hrvatskog predsjednika i utemeljitelja Hrvatske demokratske zajednice dr. Franje Tuđmana, i zaslužan je za stvaranje Hrvatske vojske, koja je veličanstvenim vojnim operacijama Bljesak i Oluja oslobodila okupirana hrvatska područja. Ministrom obrane imenovan je 18. rujna 1991. i jedan je od ključnih aktera Domovinskog rata. Umro je 3. svibnja 1998. u dobi od 53 godine, a posthumno je promaknut u čin stožernog generala HV-a. Pokopan je 7. svibnja 1998. na zagrebačkom groblju Mirogoj u Aleji hrvatskih branitelja. Oproštajni govor održao je predsjednik Republike Franjo Tuđman, a na njegovom pokopu govorio je i William Perry, bivši ministar obrane SAD-a, koji je rekao kako je Šušak „za Hrvatsku bio presudan u uspostavi slobode, a za Sjedinjene Države za uspostavu mira i stabilnosti na ovom prostoru“.


Zbog iznimnog doprinosa u stvaranju samostalne Republike Hrvatske i Oružanih snaga višestruko je odlikovan: Veleredom kralja Petra Krešimira IV. s lentom i Danicom, Veleredom kralja Dmitra Zvonimira s lentom i Danicom, Redom kneza Domagoja s ogrlicom, Redom Nikole Šubića Zrinskog, Redom Ante Starčevića, Redom Stjepana Radića, Redom Hrvatskog trolista i Spomenicom Domovinskog rata. Posmrtno je promaknut u čin stožernog generala Hrvatske vojske.

Foto: Božidar Bebek/ HGZ

KATEGORIJE
OZNAKE

KOMENTARI